Záleží vám na životním prostředí? Nabízím lepší způsob, jak mít čisté svědomí, než Gréta

Minulý pátek jsem vyrazil na akci Fridays for Future 🌳 přinést do diskuse trochu jiné argumenty, než s jakými pracují organizátoři i média.

Chápu totiž, že s motivací prostých účastníků, narozdíl od lidi v pozadí, se dá pracovat. Nejde jim o nastolení socialismu, který nabízí politici jako reakci na klimatické protesty.

Jde jim myslím, o vlastní čisté svědomí. Stydí se mlčet, když všude slyší, že mají důvod křičet.

Ale vážně pro čisté svědomí stačí křičet směrem k politikum? Myslím, ze ne, a proto jsem v Praze nabízel jiná řešení.

Politici umí vymyslet jen zákazy, příkazy, zdanění či dotace a příkladem toho jsou u nás i v zahraničí útlaky směrem k motoristům. To je přitom ta nejhorší cesta. Pokud totiž připustíme, že klima ovlivňuje jenom CO2 (doc. Pokorný tvrdí přesvědčivě, ze spíš úbytek zeleně), pak vyřazením všech aut z provozu na území EU vyřešíme 1/666 problému, neboť snížíme světovou produkci CO2 maximálně o 0,15%.

Nevím jestli to zajistí čisté svědomí, ale určitě to zajistí nepředstavitelně dražší dopravu, tedy i všechno zboží a služby.

Už teď je stát ke klasickým automobilům nespravedlivý. Našim cílem je proto nastavení rovných podmínek pro všechny a zrušení nesmyslných daní (podpora biopaliva atd.), které zdražují dopravu už dnes.

Čisté svědomí muže jednotlivec získat bez politiků. Vzděláváním a vlastním chováním. Jednoduše může snížit svoji potřebu či sázet stromy.

To druhé velmi zlepšuje mikroklima i zadržování vody v krajině. Důkazem zásadnosti odlesňování je osud starověké Mezopotámie, která si tím dávno před existenci spalovacích motoru způsobila ekologickou katastrofu.

To první pak snižuje ekologickou stopu, která je narozdíl od produkce CO2 v Evropě vysoká. Stačí bránit plýtvání potravin – třeba i navzdory hygienickým normám, které někdy nesmyslně navádí k opaku. Mnoho jídla pak zůstává bez povšimnutí na stromech i v lesích, a to je ideální prostor pro aktivisty.

Díky dostupnému internetu můžeme sdílet recenze ohledně závadového zboží. Příroda jistě ocení, když si koupíte auto, ledničku a pračku jednou za 20 let a ne každý 5. rok. Důvody takového chování jsou ekologické i ekonomické.

Začněme u sebe, třiďme odpad, uklízejme Česko atd. a od politiků chtějme jen vytvoření prostoru pro práci našim skvělým vědcům 🇨🇿🧪

Rád vám odpovím na vaše dotazy